Cestovanie vlakom na Slovensku

Máte už dosť cestovania autom? Vyskúšajte vlak! Aj keď sa v poslednej dobe vyskytujú problémy s horiacimi rušňami a zo strhnutým vedením, nemali by ste sa cesty vlakom báť. Doprava vlakom ponúka rýchlu a lacnejšiu alternatívu k ceste autom. Ak bývate v priľahlých dedinách Bratislavy, určite si pozrite možnosť dostať sa do hlavného mesta vlakom. Aj ŽSSR aj RegioJet momentálne majú v ponuke hneď niekoľko spojov, ktorými sa pohodlne dostavíte na hlavnú stanicu bez toho, aby ste museli vystáť v kolónach týždenne niekoľko hodín.

Ako sme ale už aj spomínali, v posledných dňoch sa ako keby zvalila smola na železničiarov. Pokazené a horiace rušne, strhnuté vedenia a iné prírodné katastrofy spôsobili, že vlaky na celom Slovensku mali až niekoľko hodinové meškanie. Ale toto predstavuje len malé percento inak veľmi spoľahlivých vlakových spojov. Veď priemerné meškanie na každý vlak predstavuje o niečo viac ako jednu minútu. Samozrejme, v Japonsku by sa s takýmto časom neuspokojili a vysmiali by nás, ale na slovenské pomery je to celkom slušný výsledok.

Elektrifikované vlakové trate na Slovensku spájajú východ zo západom, či sever z juhom, Pri vašom cestovaní po Slovensku si môžete kúpiť vlakový lístok z Košíc do Bratislavy už za niekoľko desiatok eur. Ak by ste tú istú cestu absolvovali autom, vyšlo by vás to nepomerne drahšie. Výhodou dnešných vlakov je aj fakt, že obsahujú aj vozne, kde môžete prespať. Svoju cestu si tak môžete naplánovať v neskorých večerných hodinách a vo vašej destinácií na opačnom konci krajiny sa ráno svieži zobudíte. Aj reštauračný vozeň nemôže v rýchlikoch chýbať a divili by ste sa, okrem tradičnej kofoly a vyprážaného syru, sa tu budete vedieť skutočne veľmi dobre najesť.

Na záver si teda povedzme, že vlaková cesta je určite aj zážitok pre tých, ktorí nie sú zvyknutí cestovať verejnou dopravou. Po ceste vás totiž čaká množstvo nových vecí a spoznáte veľa príjemných ľudí.