Cestujete autom? Nezabudnite na pneumatiky

Témou na tento deň sú zimné pneumatiky, ktoré istotne už behajú po rozume niektorým motoristom. Povieme si aj, prečo je to tak. Podľa zákona by sa mali zimné pneumatiky prezuť v prípade, že je počasie veľmi zlé a začína už snežiť na jeseň, prípadne, že sa teploty pohybujú okolo bodu mrazu. Zákon prikazuje, že najneskôr 15. novembra musíte mať povinne prezuté zimné gumy.

Zimné pneumatiky sa od letných odlišujú najmä tým, že majú hrubšie vrstvy a hlbšie ryhy. Práve v týchto ryhách, ktoré sa odborne nazývajú dezén, by mala spočívať vlastnosť týchto pneumatík, že aj za ľadu a snehovej pokrývky by mali zaručiť stabilný styk s vozovkou. Zabrániť by sa tak malo šmyku a pretáčaniu kolies. Na trhu existujú rôzne značky pneumatík. Od známych konkurentov Bridgestone a Michelin, až po slovenskú značku Matador. Ceny pneumatík sa samozrejme od výrobcu k výrobcovi líšia. Ak chcete mať kvalitné zimné pneumatiky od renomovaného výrobcu, budete musieť siahnuť hlboko do vrecka a zaplatiť aj viac ako 100 eur za jednu gumu. Keď si uvedomíte, že potrebujete tieto štyri, je to celkom slušná suma.

Na slovenský trh sa nedávno dostali aj rôzne značky z Číny, ktoré hlásia, že ich pneumatiky sú rovnako kvalitné ako tie vyrobené v Európe alebo USA, ale ich cena je pritom veľmi nízka. Ak budete mať šťastie a vychytáte dobrú akciu, už za 100 eur budete môcť kúpiť celú sadu gúm pre vaše auto. A pritom sa nemusíte ani báť, že sa pneumatiky zoderú extrémne rýchlo. Európska únia totiž má prísne pravidlá testovania, ktoré musí splniť každá značka a každý výrobok, aby mohol byť pridaný do sortimentu online obchodov a automechanikov. Je teda len na vás, aké pneumatiky si nakoniec kúpite. Určite vám ale odporúčame túto voľbu spraviť už čoskoro, pretože v Novembri sa do dielní nahrnie množstvo šoférov, ktorí chcú na poslednú chvíľu kúpiť a prezuť svoje gumy.