Gejzír Herľany

Medzi najzaujímavejšie prírodné pamiatky na Slovensku zaiste patrí aj táto vodná fontána v obci Herľany. Ak budete mať namierené na východné Slovensko, spravte si zastávku v tomto malebnom mestečku, aby ste sa mohli pokochať pohľadom na tento krásny studený gejzír.

Fontána vyviera do vzduchu už vyše 250 rokov. Pripravte sa ale na dlhší pobyt, pretože erupcia gejzíru sa koná len každých 34-36 hodín. Celé divadlo trvá približne 25 minút a za tento čas gejzír vystrekne do výšky vyše 20 metrov až 30 litrov za sekundu.

O plánovanej erupcií sa pred vašim pobytom môžete informovať na stránkach obce, kde sú zverejňované pravdepodobné časy, kedy gejzír bude činný. Tento úkaz je jedinečný v strednej Európe a pri návšteve Slovenska nemôže pre správneho fanúšika prírody či geológie chýbať.

História

Dôvodom, prečo v tejto obci netradične vyviera gejzír je jednoduchý. Ľudia v 19. storočí našli v oblasti liečivé pramene, a potrebovali pokryť spotrebu liečivej vody v neďalekých kúpeľoch. Tak poprosili miestnych baníkov, aby im vyhĺbili vrt na čerpanie vody. Tlak termálnej vody v hlbinách bol však taký silný, že začala vyvierať v pravidelných intervaloch na povrch. Počnúc rokom 1872 gejzír prináša svoje čaro pre návštevníkov.

Význam tejto pamiatky si uvedomila aj komisia UNESCO a pridala tak tento úkaz do svojho zoznamu pamiatok. Ako sme už spomenuli, voda je liečivá, a tak vám odporúčame tento prírodný úkaz rovno spojiť s pobytov v kúpeľoch, ktoré sa nachádzajú neďaleko. Samotné kúpanie v gejzíre neodporúčame, pretože teplota vody vo vodnom stĺpci neprevyšuje 17 stupňov Celzia.

Neváhajte však s návštevou príliš dlho, pretože gejzír časom stráca na intenzite a postupne sa jeho erupcia stáva zanedbateľnejšou a menej intenzívnou. Podľa geológov v najbližších rokoch úplne zanikne činnosť tejto vodnej fontány. Veríme, že sa vám tento článok páčil, a že návšteva tejto atrakcie bude prínosom a obohatením vašej návštevy slovenskej republiky a jej krás.