Liptov – Srdce Slovenska

Liptov je centrom turistického ruchu. A to nielen kvôli svojej polohe medzi Nízkymi Tatrami a Veľkou Fatrou, ale aj tým, že sa tu nachádzajú krásne mestá ako Ružomberok a Liptovský Hrádok. Krásna príroda je tak dopĺňaná bohatou historickou a kultúrnou tradíciou. Pre fyzicky zdatných sú prístupné hrebene hôr či v nich sa nachádzajúce plesá. Pre pohodlnejších turistov určite odporúčame jazdu lanovkou na Chopok, z ktorého budete mať úžasný výhľad na celý kraj Liptova.

Medzi novšie atrakcie určite patria rozhľady a výhľadne. Postavené v blízkosti náučných alebo turistických chodníkov poskytujú ľuďom možnosť pozrieť sa na okolie so vtáčej perspektívy a vychutnať si tak ešte viac jeho krásy.

Podobne ako vo Vysokých Tatrách, aj v oblasti Liptova nájdeme množstvo jaskýň. Dve najznámejšie sa nachádzajú v Demänovskej doline a to Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody. Ako už názov napovedá, prvá menovaná je jedinečná svojho druhu s teplotami okolo nuly. Nachádzajú sa tu krásne stalaktity a stalagmity, zdobené ľadovými kryštálikmi, ktoré tu rastú už niekoľko tisíc rokov.

Ak máte radi kultúru a radi by ste sa dozvedeli niečo o tom, ako žili naši predkovia, môžete navštíviť skanzen Vlkolínec. Je typický svojou architektúrou drevených chát a ľudovou výzdobou. Tradície sa zachovávajú aj v zdobený krojov, ktoré zobrazujú typické motívy danej obce a majú jedinečný vzor výšivky. Nachádza sa tu aj múzeum, v ktorom si môžete pozrieť, ako prebiehala výstavba tradičných drevených stavieb a ako rezbári dodávali každému domčeku jeho jedinečný ráz. Pamiatka bola zaradená aj do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

Už sme spomenuli mesto Liptovský Hrádok. Jeho historické centrum je veľmi pekné, ale za svoje meno vďačí neďalekému hradu. Bohužiaľ je tento len zrúcaninou, ale aj tak vás určite zaujme svojou jedinečnosťou. Jedná sa totiž o vodný hrad, čiže samotná stavba je obkolesená vodným kanálom, ktorý slúžil v minulosti na obranu proti nepriateľom. Hrad bol postavený v 14. storočí.