Nový slovenský film

Ak patríte okrem cestovania aj medzi fanúšikov filmov, určite si nenechajte ujsť aj nový slovenský a český film Dôverný nepriateľ, ktorý prináša prvky drámy a mystéria.

Dôverný nepriateľ je film, ktorý môže pozerať celá rodina. Jeho príbeh sa odohráva v súčasnej, elektronickej dobe, keď hlavný protagonista filmu pracuje v spoločnosti, ktorá sa zaoberá zabezpečením domu. Programuje tu inteligentné zariadenia, ktoré uľahčujú obyvateľom domu každodenné práce, ako je napríklad regulovanie kúrenia či klimatizácie, alebo zamykanie okien a dverí.

Spolu zo svojou manželkou, ktorá je sochárka, sa nasťahujú do prototypu domu, ktorý pre nich navrhla samotná firma hlavnej postavy, ktorá je stvárnená Vojtěchom Dykom, vynikajúcim českým hercom. V tomto momente sa zdá, že ich život je naplnený a nemôžu si nič viac priať. Majú šťastný vzťah a žijú v luxusnom, vysnívanom dome.

Avšak krutá realita ich čoskoro zastihne aj tu. Uvedomia si, že technológia umožňuje ostatným, aby ich sledovali 24 hodín denne. A to aj pri najintímnejších činnostiach. V snahe zabrániť sledovaniu sa snažia zúfalo zistiť, ako zastaviť systém, ktorý inteligentne poprepájal všetky funkcie a možnosti domu. Slovenský herec Ady Hajdu to tiež stvárňuje jednu z najvýraznejších postáv.

Ako sa blížime ku koncu filmu, tak atmosféra začne hustnúť a príbeh sa stáva čoraz viac chaotickým a mysterióznym. Pár zisťuje, že dom si vyvinul vlastnú inteligenciu, a že prostredníctvom napojenia na internet a sieť je schopný samostatne komunikovať s okolitým svetom. Môže sa vlámať do cudzích emailových účtov a dokonca ani samotné kontá v banke nie sú pred nim v bezpečí. Na tomto filme určite oceníte jeho realistický príbeh, ktorý nás môže už čoskoro čakať v našej budúcnosti pri dnešnej miere, akou pokračuje vývoj elektronických a smart zariadení. Viac vám však nechceme prezrádzať, aby sme vám nepokazili prekvapenie a vlastné závery, ktoré si iste z tohto filmu sami vyvodíte. Film má kladné hodnotenia aj od kritikov.