Začala sa sezóna turistiky

Ak sa chystáte aj túto jeseň na turistiku do hôr či lesov, určite si na to so sebou zoberte aj vhodnú obuv a oblečenie. Mnoho turistov, najmä zahraničných túto veľmi jednoduchú vec podceňuje a potom sa musí trápiť s bolesťami nôh. Ba čo môže byť ešte horšie sú pľuzgiere, ktoré vás budú trápiť hneď niekoľko dní a sú veľmi bolestivé. Ale poďme sa radšej venovať trošku viac príjemnejším veciam. Napríklad krásnej slovenskej prírode.

Ak sa vyberiete na turistiku na jeseň, budete mať možnosť sledovať pestrofarebné listy stromov, ktoré sa jemne hýbu v pofukujúcom vánku. Je to krásny pohľad, ktorí si mnohí zvečňujú svojimi fotoaparátmi. Okrem flóry sa budete môcť pokochať aj krásnou faunou. V hustejších lesoch budete mať možnosť uvidieť srnky či jelene, v Tatrách dokonca niekedy môžete zazrieť aj medveďa hnedého. Čo robiť, ak náhodou natrafíte na tohto dravého cicavca? V žiadnom prípade by ste nemali začať utekať. Medveď totiž rád loví, a keď začnete utekať, vzbudíte jeho inštinkt lovca a bude vás naháňať, až kým vás nepolapí. Experti odporúčajú, naopak, zostať na mieste, najlepšie si ľahnúť pomaly na zem a tváriť sa, že ste mŕtvy. Medveď po chvíľke stratí záujem o takúto korisť a odoberie sa od vás preč.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, najmä v hlbších a hustejších lesoch, že by ste nemali opustiť náučné alebo turistické chodníky. Samozrejme to neplatí pre skúsených bádateľov a milovníkov prírody. Ničiť okolitú zeleň, alebo dokonca loviť zver, je ale prísne zakázané. Iba vlastníkom špeciálnych preukazov je lov povolený, a to tiež len vo vymedzenom čase a počte. V slovenských Tatrách budete mať možnosť natrafiť aj na prísne chránené kamzíky, alebo rastliny, ktoré sú takmer na pokraji vymretia, ako je napríklad Plesnivec Alpínsky. Ten sa okrem slovenských Belianskych Tatier nachádza už len vo vysokých oblastiach francúzskych a švajčiarskych Álp. Dávajte si teda na svojich cestách pozor na to, kam šliapnete!